Jdi na obsah Jdi na menu

Putovní výstava

zpět: úvod

Historie a krásy lužních lesů jižní Moravy

dsc_9481.jpgUž je to více jak 20 let, co se krajina pod Pálavou výrazně změnila. Rozsáhlé lužní lesy s loukami byly zatopeny vodou tří nádrží Nových Mlýnů, kde celkem padlo za oběť vodohospodářskému dílu 1107 ha lužních porostů z celkové zatopené plochy 3227 ha. S vodou Střední nádrže také skončila historie obce Mušov, jediné zatopené vesnice, jejíž minulost dokumentuje jen kostelík sv. Linharta, který díky své poloze nebyl zatopen.

Také řeky Jihlava, Svratka, Dyje a Morava nezůstaly nedotčeny a byly drasticky napřímeny, ohrazeny, zahloubeny a upraveny do lichoběžníkovitého tvaru. Řeky tak ztratily svou živost (dynamiku) a lužní les vodu, která je pro něj tak důležitá. Na některých místech klesla hladina spodní vody těmito úpravami více jak o jeden metr a ekosystém lužního lesa začal usychat. Především starší stromy, jejichž kořeny se nedokázaly přizpůsobit výrazně snížené hladině spodní vody, začaly usychat a odumírat. Bylo potřeba navrátit zpět ztracenou vodu do lesa a tím zmírnit následky vodohospodářských úprav na jižní Moravě.

V 90. letech 20. století se lesníci společně s dalšími odborníky, za finanční podpory ministerstva životního prostředí, pustili do rozsáhlé revitalizace lužních lesů. Vybudovali soustavu vodních kanálů v délce několika desítek kilometrů se stavítky a hradítky, kterými mohli navrátit ztracenou vodu zpět do lužního lesa.

 

I přes všechny lidské zásahy v minulosti patří lužní krajina stále právem mezi skvosty přírody ČR, který každoročně láká mnoho turistů. A proto bych Vás rád pozval na putovní výstavu fotografií autorů Jarmily Kocourkové, Miloše Spurného, Viktora Hoška, Otakara Pražáka, Jana Haladyho, Stanislava Krejčíka, Petra Horáka, Davida Mahovského a autora výstavy Filipa Šálka o historii a krásách lužních lesů jižní Moravy.

 

Vystavované fotografie si můžete prohlédnout zde.

 

Výstava své putování započala v Ostravě ve výstavní galerii Vysoké školy Báňské - Technické univerzity Ostrava, dále pak byla vystavena v Muzeu města Lanžhot ,  Domě ochránců přírody v Brně, Obecní galerii Rakvice, Turistickém informačním centru Lednice, na Městském úřadu Břeclav, v Městské knihovně Hodonín, Knihovně Petra Bezruče v Opavě, v kulturním domě obce Hlohovec a naposledy v Ústřední knihovně Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

 

Fotografie z výstav v jednotlivých městech a obcích můžete zhlédnout zde

 

Výstava v médiích:

Opavský a Hlučínský deník 2.2.2012 - výstava v Opavě

Břeclavský deník 5.8.2011 - výstava v Břeclavi

Břeclavský deník 6.7.2011 - výstava v Břeclavi

Břeclavský deník 21.2.2011 - výstava v Lednici

Zpravodaj obce Lednice 02/2011, str. 6-7 - výstava v Lednici

Břeclavský deník 14.11.2010 - výstava v Rakvicích

Břeclavský deník 12.7.2009 - výstava v Lažhotě

Zpravodaj města Břeclavi

06/2009, str. 16 - výstava v Lanžhotě

Dobré ráno (od 20min. a 30s.) - reportáž České televize z výstavy v Lanžhotě

 

  

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lužní lesy jsou jedny z nejcenějších nížinných ekosystémů.

(Michal, 11. 5. 2014 18:29)

Lužní lesy si zaslouží skutěčně intenzivní ochranu. Sám žiju kousek od většího celku lužních lesů a luk, a mohu jen potvrdit, že tak bohaté, esteticky a ekologicky významné stanoviště, jakým lužní les, louka nebo mokřad jsou, jen tak v níženě v povodí velkých řek nenajdete.
Příroda zde ustupuje urbanizované krajině a pomalu zaniká. Bohužel.

Proto jsem se rozhodl malým dílem přispět k ochraně lužních lesů
a to projektem "Lužní lesy" který najdete na www.luznilesy.eu

Snad se podaří jejich záchrana :-)
Zdar a sílu.

výstava

(Kamil Lisal, 28. 2. 2012 14:37)

Navštívil jsem Vaši výstavu - lužní lesy Jižní Moravy. Problematika je mi známá ( kniha M. Šebely ) , jenom škoda,že tak málo lidí se o tuto záležitost zajímá a ještě méně lidí se snaží na dosavadním stavu zejména Novomlýnských nádrží něco změnit. Mám na mysli snížení hladiny vody na střední nádrží.
S pozdravem
Kamil Lisal